Jak do Agry tedy na Taj Mahal

 

Kdy a na jak dlouho do Agry

Taj Mahal

Oblíbený čas na návštěvu Agry je, tak jak u ostatních míst severní Indie, v zimní měsíce. Pozor, i když je Indie o dost jižněji, sever bývá zvlášť v lednu hodně studený. Teplé oblečení se hodí i přes den. Více o počasí viz Počasí v Indii.

Určitě si naplánujte cestu tak, aby návštěva Taj Mahalu nebyla v pátek, kdy je zavřeno!

Agra je pro místní i přespolní turisty hodně oblíbené místo, tedy hodně rušné, plné různých podvodníků a šejdířů, nekalých obchodník praktik apod. Lze najít i klidnější místa a levnější hotely, pokud ale vyloženě nechcete v Agře trávit noc, na návštěvu všech památek (kromě Fatehpur Sikri) stačí jeden den. Tedy ráno příjezd, návštěva Taj Mahal, dalších památek a odpoledne/večer odjezd.

Na Fatehpur Sikri je dobré si vyčlenit další celý den a to včetně cesty tam a zpět.

Na návštěvu Taj Mahalu je ideální ráno, prakticky co nejdřív, než se dovnitř nahrnou stovky a tisíce dalších turistů, případně odpoledne či večer, kdy nápor opadá. Po východu Slunce je však nejkrásnější.

Příjezd do Agry

Nejlepším způsobem jak se do Agry dostat je vlakem. Je jedno zda z New Delhi, Jaipuru nebo třeba z Varanasi. Pochopitelně to lze i letecky, případně autobusem/taxíkem, ale vlakem je to nejpohodlnější a také asi cenově nejvýhodnější.

Delhi / New Delhi

Většina vlaků z hlavního města vyjíždí z nádraží New Delhi nebo H Nizamuddin. Nejlepší ranní spoj je:

Bhopal Shtbdi (12002) New Delhi – Agra Cantt AC Chair Car
6:00 – 7:57 (1:57) 2 zastávky 720 INR včetně snídaně a svačiny

Je to jeden z nejrychlejších vlaků v Indii, místy jede i 155 km/h, u Taj Mahalu budete jako jedni z prvních a lze cestovat (pouze) třídou AC Chair Car nebo Executive Chair Car, kde obě třídy jsou včetně dobré snídaně!

Bhopal Shatabdi
Bhopal Shatabdi
Snídaně v Bhopal Shatabdi
Snídaně v Bhopal Shatabdi
Svačina v Bhopal Shatabdi
Svačina v Bhopal Shatabdi

Případně rychlý spoj z nádraží H Nizamuddin, který umožňuje cestovate ve třídě AC Chair Car nebo v nejnižší a nejlevnější Second Class:

Taj Express (12280) H Nizamuddin – Agra Cantt AC Chair Car
7:00 – 9:38 (2:38) 4 zastávky 410 INR včetně snídaně

další možné spoje

Jaipur

Z Jaipuru jedou 2 spoje denně na nádraží Agra Cantt, nejlepší je:

Udz Kurj Exp (19666) Jaipur – Agra Cantt sleeper
6:15 – 10:55 (4:40) 9 zastávek 195 INR

Na nádraží Agra Fort je jich víc, nejlepší dopolední je:

Jp Af Shatabdi (12035) Jaipur – Agra Fort AC Chair Car
7:05 – 10:35 (3:30) 3 zastávky 735 INR včetně snídaně

další spoje

Varanasi

Z Varanasi je poměrně málo spojů přímo do Agry a jsou hodně obsazené i několik měsíců dopředu. Pokud je vlaky plné, lze využít alternativního spojení z Mughal Sarai, případně s příjezdem v nedalekém městečku Tundla. Mezi těmito městy je výrazně více spojů. Více viz Vychytávka – vlakem z Agry do Varanasi. Nejlepší je pak cestovat přes noc.

vyhledání spojení

Otvírací doba a vstupenky

Taj Mahal je otevřený každý den kromě pátku od východu do západu Slunce. V pátek odpoledne je otevřeno pouze pro muslimy, kteří jdou do mešity. Ostatní památky v Agře jsou otevřené a snad (neověřeno) by měly být zdarma. Vstupné je aktuálně pro cizince 1000 INR a nejde „ukecat“ :-).

Více viz oficiální web http://www.tajmahal.gov.in/ticketing.html.

Vstupné do ostatních památek najedete zde.

Jak k Taj Mahalu a ostatním památkám

Pohodlně se ke všem památkám dostanete díky předplacenému taxíku (pre-paid taxi), který lze zajistit na vlakovém nádraží. Lze si jej domluvit a předplatit (bez smlouvání) na celý den, resp. na objetí všech památek a to i včetně Fatehpur Sikri. Je to i poměrně bezpečné. Taxikář se tedy bude snažit vás pak odvézt na oběd do nějaké drahé restaurace, ale nemusíte na to přistoupit. Také vás bude chtít protáhnout nějakými obchody s předraženými suvenýry. Pokud se nechcete hádat, nechte se do obchodu zavézt, projděte si jej a pak pokračujte v cestě bez nákupu.

Co lze a co už nelze

Díky významnosti památky  jsou i poměrně důkladné kontroly u vstupu. Pokud budete mít taxík, lze vše nechat v něm, měl by počkat 🙂 já tomu věřil a vyšlo to.

Dovnitř vás nepustí s:

  • velkým batohem / kufrem – své věci si budete muset nechat buď v hotelu, nádražní úschovně nebo taxíku
  • cigaretami, doutníky, zapalovačem, sirkami, čokoládou, sladkostmi apod.
  • problém bude obecně s jídlem a pitím, dokonce je zakázána vlastní voda, turisté dostanou 1/2l PET lahev s vodou
  • pochopitelně zbraně, nože ale také malé nůžky, propisky apod.
  • videokamera a extra baterie, powerbanky, sluchátka apod.

Co je dovoleno:

  • mobilní telefon, ale měl by být vypnutý
  • fotoaparát
  • malý batůžek např. s fotoaparátem, oblečením, průvodcem apod.

Tipy

Taj Mahal z druhé strany řeky

Zvlášť v zimních měsících, kdy je na severu Indie i poměrně chladno, je dobré si vzít sebou tlusté ponožky, v některých částech se chodí bosky. Místní nabízí nějaké ponožky nebo návleky, ale vlastní jsou lepší.

Uvnitř Taj Mahalu můžete být jak dlouho chcete, proto nemá smysl spěchat, dobré je si v klidu projít nejen vlastní památku, ale také zahradu, sednout si pěkně na sluníčko a pozorovat.

Záchody jsou uvnitř areálu, vedle muzea, které je už zdarma.

Kromě samotné hrobky uvnitř lze libovolně fotit, focení ostatních turistů je možné, je však dobré se předem domluvit, ostatně tak jak je to i jinde.

U ostatních památek pak už bezpečnostní kontroly nejsou tak důkladné, opět se nevyplatí zbytečně spěchat, jsou to nádherná místa.

Taxikář vás možná bude chtít zatáhnout na tzv. černý Taj Mahal, je to místo, kde měl údajně být postavený druhý monument, nic tam aktuálně není, ale přes řeku je velmi pěkný pohled na pravý Taj Mahal.