Letiště New Delhi (DEL)

Základní informace a fotografie z nového, moderního a největšího terminálu v Indii – New Delhi.

Mezinárodní letiště Indira Gandhi, pojmenované po významné indické premiérce se nachází 16km jihozápadně od hlavního města Indie – New Delhi.

Po otevření supermoderního Terminálu 3 v roce 2010 se toto letiště stalo největším jak v Indii tak celé jižní Asii. Stávající kapacita činí 46 miliónů pasažérů ročně s výhledem až 100 milionů v roce 2030.

Starý Terminál 1 slouží výhradně pro vnitrostátní lety, Delhi je i v rámci vnistrostátních letů nejvýznamnějším letištěm Indie.

Vhodné pro cesty

Letiště v Delhi je výhodné pro cesty do severní Indie, oblíbené destinace jako je Agra (Taj Mahal), Rajasthan, Kashmir, Himaláje nebo Varanasi. Z pohledu cenové dostupnosti a množství letů je vhodné i na jiná místa v Indii, znamená to však zdlouhavé cestování.

Prakticky

Na indické poměry je letiště neuvěřitelně čisté, rozlehlé a komfortní. Při příletu není moc možností občerstvení kromě poměrně častých automatů s nápoji a snacky, lze platit v rupiích, byť jsou ceny „letištní“. V příletové hale lze nonstop objednat předplacené taxi za velmi příjmené a předem dohodnuté ceny, nástupiště taxi je přímo před halou, platit lze v rupiích. Je zde pochopitelně možnost výměny peněz za ne zcela výhodný kurz.

Při odletu je potřeba předpokládat zevrubné, zdlouhavé a několikastupňové kontroly, tak jak všude jinde v Indii. Po odbavení je možnost nákupu nejen v předražených obchodech s platbou v hotovosti a pouze bankovkami v USD a EUR (!), ale také za přijatelné ceny v rupiích. Lze nakoupit nejen poslední dárky, ale také občerstvení, tisk apod.

Pro cestu ze čtvrti Paharganj na letiště stačí rezervovat v noci 1 hodinu přes den raději 2, lze (a to i v noci) cestovat speciální linkou metra až na letiště (bez osobní zkušenosti).

Určitě je výhodné, hned po příletu před opuštěním letiště (zpět vás již ochranka nepustí), využít služeb předplaceného taxi (Pre-paid taxi), kde za velmi solidní cenu lze získat solidní služby. Na výběr je velké množství klimatizovaných i obyčejných vozů. Ceny jsou garantovány a kromě malého spropitného již není potřeba nic dalšího platit. Pokud si budete chtít zajistit taxi přímo před letištěm, cena je i víc jak dvojnásobná.

Fotogalerie

Oficiální propagační klip

Informace o letišti