Elektřina a zásuvky v Indii

 

Nejčastěji uváděný nesmysl v turistických průvodcích po Indii – nutnost adaptéru do zásuvky. Ve skutečnosti nic takového není potřeba, zásuvky jsou velmi podobné těm naším …

Elektrická síť obecně

Indická elektrická sít má stejné napětí jako v ČR, tedy 220-240 V a 50Hz.

V Indii je však obecně s elektřinou problém, občas vypadává, místy je napětí velice malé, stalo se nám (Kashmir), že nabíječka sice fungovala, ale napěti bylo tak malé, že vůbec nefungovala. V době sucha se některé státy potýkají s nedostatkem elektřiny ve špičce, nedůležité části sítě (kde pochopitelně i váš hotel) na často i několik hodin odpojí. Děje se tak i pravidelně.

Místní jsou na výpadky připraveni, dokonce je poměrně časté používání UPSek, dieslových agregátů či využití autobaterií. Mnohdy mají i zvláštní okruhy při nedostatku energie.

Mít po ruce baterku, sadu svíček a zápalky se rozhodně vyplatí, svíčky není problém koupit v každém malém krámku.

Podrobné informace o elektrické síti, o zdrojí elektrické energie apod. najdete na adrese http://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_sector_in_India

Zásuvky

Indická moderní zásuvka
Indická moderní zásuvka

Ve většině (i levných) hotelů včetně chýší na pláži je k mání minimálně jedna zásuvka podobná té naší. Do takové zásuvky lze bez problémů zasunout klasikou vidlici bez zemnícího kolíku. Tedy zařízení jako holící stroje, nabíječka baterií, nabíječka mobilu apod. lze bez problémů připojit.

 

S rizikem jde používat i zařízení, které vyžaduje zemnění. Protože narozdíl od našich zásuvek, kde je zemnící kolik součástí zásuvky, obsahuje indická zásuvka pouze díry, a zemnící kolík je očekáván u zástrčky. Zařízení tedy lze zapojit. Je vyzkoušeno použítí spirály pro ohřívání vody, nabíječka od notebooku apod. Avšak raději nenechávejte takto připojené spotřebiče bez dozoru, případně kontaktujte obsluhu hotelu.

V některých hotelech a jiných místech lze najít také staré anglické zásuvky, ale vždy jako doplněk těch „našich“. Tyto zásuvky nelze pochopitelně bez patřičného adaptéru používat.

Zejména na jihu země se mohou vyskytovat zásuvky podobné jak na Srí Lance, kde není možné jednoduše zastrčit zastrčku, protože jsou

Starší typ indické zásuvky
Starší typ indické zásuvky

otvory zablokovány. V tomto případě pomůže jednoduchý trik. Kdy do horního zemnícího otvoru se strčí např. propiska. Tím se otvory v zásuvce otevřou a je možné zástrčku (vidlici) zasunout.

 

Většina zásuvek má zvláštní vypínač, kterým se zásuvka(y) zapíná/vypíná, takže než vložíte dopuzovač komárů či dobíječku baterií, přesvěčte se, že zásuvka funguje. Také je dobré ověřit správný kontakt, zásuvky jsou různě „vyglajdané“.

Rozhodně tedy nepotřebujete, jak často radí některé cestovatelské servery, zásuvkové adaptery apod.

Zásuvky lze, po dohodě, použít i na veřejných místech jako restaurace, dhaby, nádraží apod. Indové jsou šílení do mobilů takže si je také nabíjejí úplně všude. Dokonce si místy objevují veřejné nabíjecí stanice na mobily s několika desítkami konektorů.