Nemoci a očkování

Některé nemoci, které je možné potkat v Indii už v Evropě dávno neznáme, některé jsou hodně zákeřné či zcela fatální … proto je VŽDY vhodné navštívit lékaře

Níže uvedené informace pochází z vlastních zkušeností a znalostí z různých dalších zdrojů, rozhodně však nejsou od odborníka.
O zdravotních rizicích cestování do Indie se informujte u svého lékaře!

Malárie

KomárPo zkušenost s užíváním Lariamu, kdy mi opravdu nebylo dobře jsem na ochranu před malárií zanevřel. Navíc jsem se dostal k tomu, že mi prováděli test na malárii přímo v Indii. Narozdíl od našeho zdravotnictví jsem věděl za 2 hodiny výsledek. Proto si myslím, že je lepší si neničit organismus, pouze se hlídat (teplotu) a když je vyšší, utíkat za místním doktorem.

Stejně preventivní léčba není 100%.

Případně, a takto to doporučují někteří lékaři, je vhodné mít u sebe Lariam a užít ho pouze v případě, že došlo k nakažení (nebo pravděpodobně došlo). Tedy vezmete si krabičku lariamu sebou a aplikujete až když je nejhůř a to podle klíče:

  • osoby 45-60 kg: 3tbl. hned, pak za 6-8 hodin 2tbl. a za další 6-8 hodin 1 tabletu – a alou za doktorem
  • osoby nad 60 kg: 6tbl. hned, pak za 6-8 hodin 4tbl. a za další 6-8 hodin 3 tab., … – a alou za doktorem

Na malárii také existují homeopatika, pokud jim věříte, cena těchto „cukříků“ je opravdu oproti Lariamu za bratru 1000 Kč mizivá, účinnost nevím, jednou jsem ale zkoušel :-).

Pozor! pokud plánujete otěhotnět nebo jste těhotná, upozorněte na to lékaře. Zkušenost bohužel ukázala, že byl bezmilosti předepsán Lariam, který má na plod velký vliv a to i několik měsíců po užití.

Jak na komáry

V každém případě je vhodné komáry a jiný podavý hmyz zbytečně nedráždit. Používání parfémovaných deodorantů či antiperspirantů, voňavek apod. není zcela vhodné. Pokud ano pak indické verze.

Dlouhé nohavice a rukávy po západu slunce spolu s  vyhýbáním se rizikovým místům je samozřejmostí.

Osvědčil se repelent pro malarické oblasti resp. extrémní repelent, jeho účinnost je mnohonásobně větší proti běžnému přípravku, cena není nijak závratná, k dostaní jak na internetu tak u lékařů, jenž provádějí očkování. Účinnost vyzkoušena, jen pozor na oblečení, zanechává nepěkné skvrny.

Indové používají vlastní přírodní „repelenty“, většinou na přírodní bázi, jenž proti naší chemii pěkně voní a jsou i celkem účinné.

Dobré je používat elektrické odpuzovače, většinou není se zásuvkou na pokoji problém, jen pozor na časté výpadky proudu. Jak elektrické odpuzovače tak i např. hořící spirály, svíčky apod. lze nakoupit běžně v místních obchodech. Spirály, které se zapálí a strčí pod stůl hojně využívají restaurace nebo hotely.

Součástí i těch nejlevnějších pokojů bývá často moskytiéra.

Očkování

Očkování neradno podceňovat, ostatně většina vakcín se hodí i u nás, tak proč zbytečně riskovat

V Praze, Brně, Ostravě, Olomouci, Plzni, Karlových Varech a Českých Budějovicích můžete využít služeb Očkovacího centra, které je výbornou alternativou k zavedeným a ne úplně vstřícným Zdravotním ústavům.

Začněte s očkováním tak 2 měsíce před odjezdem, max však měsíc před. Jinak to nestihnete.

Pro evidenci očkování slouží cestovatelský očkovací průkaz. V některých zemích je očkovací průkaz povinný pro vstup (Afrika, jižní Amerika), v Indii ale toto neplatí. Prakticky vám k ničemu není, vždy jsem si ho ale pro jistotu bral.

Doporučená očkování jsou:

  • Hepatitis A (žloutenka A) – lze prodloužit až na 15 let
  • Hepatitis B (žloutenka B) – lze prodloužit až do konce života
  • Tyfus – platí 3 roky
  • Meningitis – platí 3 roky
  • Tetanus – platí 10 let