Peníze, rupie, bankomaty a aktuální situace po demonetizaci

Indická rupie, jak a kde vyměnit peníze a na co si dát pozor, využití bankomatů po celé Indii, drobné, platné bankovky a aktuální situace po demonetizaci.

(c) itkannan4u

Indická rupie

V Indii se platí indickou rupií, znak měny je ₹, kód pak INR. 1₹ (rupie) se dělí na 100 paisa [peisa], mince s nižší hodnotou jak 1₹ se však už moc nepoužívají.

Kurz se přepočítává přes americký dolar nebo euro, orientačně se pohybuje kolem 35 – 40 Kč za 100₹, aktuální kurz a vývoj měny najdete např. zde.
Za 1 euro dostanete kolem 70₹, 1 americký dolar pak kolem 67₹.

Demonetizace

V listopadu 2016 došlo k nečekanému a okamžitému zrušení nejoblíbenějších bankovek 500₹ a 1000₹. Nastala poměrně komplikovaná situace, kdy nebylo dostatek hotovosti ani ve směnárnách, bankách a bankomatech po celé Indii.

Situace se postupně uklidňuje, bankomaty už umožňují výběr kolem 10 000₹ za den (únor 2017), směnný kurz jak za euro, dolar nebo libru se postupně vrací k normálu. Lepší je to především v turistických oblastech.

Při jakékoliv peněžní operaci je potřeba si pozorně pohlídat, zda vám protistrana nechce udat neplatné bankovky 500₹ a 1000₹. Pokud vymění rupie nebo vyberete z bankomatu, často získáte novou 2 000₹ bankovku, která se (zatím) hůře rozměňuje.

V obchodech šlo v posledních měsících platit také americkými dolary, hlavně bankovkami s nižší nominální hodnotou. To se však může v průběhu času změnit, pokud máte drobné dolary, které jsou žádanější jak eura, určitě si je do Indie vezměte. Obecně byl v poslední době dolar oblíbenější jak euro s ohledem na kurz a ochotu výměny.

Výměna peněz

(c) itkannan4uIndické rupie lze směnit pouze v Indii, v Bhútánu, částečně v Nepálu. Dovoz a vývoz rupií je oficiálně zakázaný.

Rupie lze směnit jak v bankách, tak i ve směnárnách, cestovních kancelářích a obchodech pro turisty.

Obecně u bank je problém s otevírací dobou, frontou, složitostí celého procesu a poplatkem. Pro výměnu je potřeba pas, pevné nervy a spousta času, proto pokud to jen trochu jde, je lepší vyměnit ve směnárně. Od listopadu 2016 byl všude problém s hotovostí a to i v bankách.

Naopak u směnáren, zvlášť v turistických oblastech, není problém vyměnit dostatek peněz, kurz je většinou výhodnější a vždy bez poplatky. Lze narazit i na spoustu obchodů, primárně pro zahraniční turisty, kde lze peníze také vyměnit.
Je dobré si předem zjistit, jaký kurz je v okolních směnárnách, a případně i smlouvat. Při smlouvání o kurzu záleží, o jakou jde měnu a množství. Do 100 dolarů/euro toho moc usmlouvat nelze.

Směňují se nejlépe eura a americké dolary, oblíbenost jednotlivých měn, resp. výhodnost kurzu se různí, ještě před rokem bylo oblíbenější euro, v současné době (únor 2017) jsou lepší zkušenosti s dolary. Dají se ale vyměnit také britské libry, japonské jeny nebo ruské rubly (hlavně Goa) a další.

Dříve (před rokem 2005) byly velmi oblíbené cestovní šeky (American Express nebo Thomas Cook), ty ale už u nás asi nezískáte, výměna hotovosti je jednodušší.

Vždy si předem v klidu spočítejte, kolik máte dostat rupií a několikrát si peníze přepočítejte ještě ve směnárně, na pozdější reklamace už se nebere zřetel.
Pozor na neplatné bankovky 500₹ a 1000₹! Pokud nemají hotovost u sebe a chtějí vaši bankovku, že jí půjdou vyměnit, mějte se na pozoru a raději zkuste zajít do jiné směnárny, kde hotovost mít budou.

Občas se stává, že pokud je volno, resp. není pracovní den, je nějaký svátek apod., výměna není až tak jednoduchá, resp. si nemají směnárny kde ověřit kurz nebo zajistit dostatek hotovosti. Takže vždy se vyplatí mít nějakou hotovost u sebe a to jak v rupiích, tak i v cizí měně, spoléhat na to, že jak dojdou peníze obratem vyměníte, není dobré. Špatná zkušenost byla s výměnou o víkendu např. v (komunistické) Kerale, kde nikdo nechtěl vyměnit ani rupii, prý až v pondělí.

První směnárna, na kterou narazíte je ještě na letišti. Mají vždy méně výhodný kurz. Pokud však nechcete hned vybírat z bankomatu, vyměňte si pouze malý obnos pro první hodiny a dny a více peněz si vyměňte později. Na letišti je ale bankomatů většinou několik a různých bank, proto je jejich využití výhodné.

Výměna peněz při návratu

Je určitě dobré si nechat nějaké peníze až do odletu z Indie. Na samotném letišti za imigračním už ale s rupiemi moc nepochodíte, mají raději tvrdší měnu (zkušenost jak v Delhi tak i Mumbai). Pokud ale letíte např. přes Dubai, lze přebytečné rupie směnit v rozumném kurzu na lokální měnu a utratit je v duty free shopu. Jinde už rupie moc směnit nelze.

Bankomaty

Bankomat v Gokarně
Bankomat v Gokarně

V posledních několika letech je možné poměrně jednoduše vybírat z bankomatů po celé Indii.

Ovládání je však trochu jiné jak u nás, nejdříve se vloží karta, ta následně hned z bankomatu vyjede. Následně je potřeba zadat PIN a pokračovat obdobným způsobem jak u nás, tedy výběrem typu účtu a zadáním částky. Nebát se tedy, když karta se hned vrátí.
Ovládání je v angličtině, často je v blízkosti ostraha, která případně poradí, bankomaty jsou často zavřené a chráněné před nenechavci, občas i klimatizované, po výběru je možné si peníze v klidu schovat a nevycházet na ulici s paklem bankovek.

Ne všechny karty fungují ve všech bankomatech, občas se stane, že kartu bankomat odmítá, proto je dobré mít případně 2 různé karty (Visa/Mastercard, debetní/kreditní), případně zkusit bankomat jiné banky. Většinou jsou výběry zpoplatněné pouze u vaší banky, pokud je poplatek za výběr i na indické straně, je tato skutečnost zobrazena během transakce, pak je lepší transakci stornovat a vyhledat jiný bankomat. Poplatky jsou závislé dle vaší banky, která kartu vydala, např. u AirBank je výběr z debetní karty zpoplatněn částkou 100 Kč. Jinde jsou započítaná i procenta z výběru apod. Sice se počítá výhodnější kurz – devizy prodej, ale i tak se vyplatí, z pohledu ceny za transakci, vybírat větší obnos.

Díky demonetizaci v listopadu 2016 je výběr z bankomatů silně omezen. Aktuálně (začátek února 2017) je denní limit 10 000₹ (cca 3 700 Kč), pár týdnů zpět to byly jen 4 000₹. Tato omezení se v současné době často mění, situace se ale postupně zlepšuje. Pozor však na denní a týdenní limity na vaší kartě, opět je dobré jich mít případně víc. Koncem roku 2016 docházela často hotovost v bankomatech, stály se dlouhé fronty, už by to však mělo být lepší.

Pokud vypadne elektrický proud, což je v Indii poměrně častý jev, pochopitelně nefungují ani bankomaty, pozor na to.

Platba kartou

(c) itkannan4uPřed listopadovou demonetizací nebyla platba kartou v levnějších hotelech, obchodech či restauracích častým jevem. Navíc byla platba často zpoplatněna např. i 10% poplatkem, primárně akceptovali kreditní karty, někdy pouze embosované, platba probíhala pomocí tzv. žehličky.

Jednodušší platba a bez poplatku byla možná převážně v obchodech pro turisty (s předraženým zbožím) např. s koberci, hedvábím apod. Tam byl poplatek schován v „turistické přirážce“.

Aktuálně však může být situace přeci jen jiná, několik zdrojů uvádí velký zájem místních obchodníků o bezhotovostní platby, osobní zkušenost bohužel nemám.

Drobné

S drobnými bankovkami a mincemi je problém po celé Indii.
Zaplatit čaj v ceně 5₹ pomocí 100₹ bankovky je problém. Není kde rozměnit. Řidič rikši také nemá často na zpět a u pouličního občerstvení si s 2000₹ bankovkou dobré oko u prodejce neuděláte.

Základním pravidlem v Indii je mít u sebe drobné. Jak mince, tak bankovky v hodnotě 10₹, 20₹ a 50₹. Velké bankovky jsou problém, všude.

Balíčky peněz

(c) itkannan4uObčas se stane, že při výměně peněz dostanete celé balíčky peněz, není výjimečné dostat za 100 dolarů rupie v 50₹ bankovkách. Peníze jsou často sešité „koněm“ a navrchu popsané, kolik je v balíčku peněz. Následná platba pak spíš připomíná prodej lístků do tomboly 🙂
Výhoda je, že máte dostatek drobných, ale jak mít peníze uschované, že?

Prošitá, děravá nebo popsaná bankovka problém není. Natrhlá už problém je, takto poškozená bankovka se hůř udává, lze však koupit peněžní pásku a poškození slepit a rychle udat.

Bezpečnost

Monet beltI když je Indie poměrně bezpečnou zemí, procházet se po ulici s balíkem peněz, případně vytahovat na veřejnosti veškerou svojí hotovost není úplně ono. S ohledem na bezpečnost určitě nemá smysl řešit pověstné nekalé obchodní praktiky, kdy i protřelý cestovatel nejednou skočí na lep a zcela jistě „výhodnou nabídku“. I při tom sebemenším obchodu je nutné dávat velký pozor.

Každopádně je ale vhodné mít oddělené platební karty, bankovky v cizí měně, větší obnos v rupiích a zvlášť rupie na běžné placení. Už jen proto, aby jste při nákupu na ulici neukazovali každému kolik máte u sebe. Dobré je mít speciální peněženku na krku, kterou lze schovat za tričko nebo tzv. money belt schovaný pod kalhotami. Lze zakoupit v outdoor obchodech např. zde nebo zde. Bezpečně tak schováte i pas a další důležité věci.
A pak klasickou peněženku s penězi na útratu.

Mince a bankovky

Přehled mincí a bankovek, včetně nedávno zrušených.

Mince

10 a 25 paise
nejsou platné
10 paise25 paise
50 paise
platná mince s nejnižší hodnotou
50 paise
1 ₹ 1 INR
2 ₹

stará a nová

2 INR - stará2 INR - nová
5 ₹

stará a nová

5 INR - stará5 INR - nová
10 ₹

mince s nejvyšší hodnotou

10 INR

Platné bankovky

Níže uvedené bankovky jsou platné k prosinci 2016, výjimečně se lze setkat i s 1₹ bankovkou, pozor bankovky 500₹ a 2000₹ jsou už nové!

5 ₹ 5 INR 5 INR
10 ₹  10 INR  10 INR
20 ₹  20 INR  20 INR
50 ₹  50 INR  50 INR
100 ₹  100 INR  100 INR
500 ₹

NOVÉ

 500 INR - platné 2016  500 INR - platné 2016
2000 ₹

NOVÉ

 2000 INR - platné 2016  2000 INR - platné 2016

Ochranné prvky nových bankovek

Nově vydané bankovky mají celou řadu ochranných prvků, jejich přehled najdete na webu centrální banky, pro hodnotu 500₹ a 2000₹.

Neplatné bankovky

Níže uvedené bankovky již nejsou od konce roku 2016 platné a už je nelze vyměnit ani v bance! Aktuálně jde o bezcenný kus papíru.

500 ₹  500 INR - neplatné  500 INR - neplatné
1000 ₹  1000 INR - neplatné  1000 INR - neplatné