Počasí v Indii, kdy vyrazit na cestu

Jaké je v Indii počasí v průběhu roku? Kdy je ideální doba na cestování po Indii, kdy vyrazit do hor a kdy na písečné pláže? Popis počasí v jednotlivých částech Indie, místa vhodná pro cestování, teplotní a srážkové grafy, aktuální počasí v jednotlivých destinacích a další tipy.

Počasí v Indii

Aktuální počasí ve vybraných městech

Delhi

Mumbai

Goa

Bangalore

Srinagar

Thiruvananthapuram

Obecně

Počasí v Indii je velmi rozdílné na serveru země kde jsou Himaláje, ve velmi suchých oblastech vnitrozemí či na jižním pobřeží.

V Indii se rozlišují 3 roční období, období horka, období monzunů a chladné období. Velmi záleží, do které části Indie se chystáte. Obecně se ale za hlavní sezónu považuje listopad až březen, kdy je příjemné počasí po celé Indii, kromě horských oblastí na severu – Himaláje.

Období horka

Vysoká teplota v Delhi – © ibnlive.in.com

Horké období začíná na severu země v únoru, květen a červen je již nesnesitelné horko a sucho. Např. v červnu bývá v hlavním městě Delhi kolem 40°C, v roce 1994 zde byl naměřen rekord 50°C, před pálivým žárem se není možné nikde schovat.

Cestování jak po severu tak i jihu je velmi náročné, jen pro milovníky parného počasí. Navíc je velmi sucho, celá Indie se celou dobu těší na první životodárný déšť.

Naopak velmi příjemně je v oblasti Himalájí a v podhůří (Himachal Pradesh, Kashmir, …). Začátkem června se po zimně zprovozňuje cesta do Lehu, hlavní město Kashmiru, Srinagar, zažívá nápor indických dovolenkářů, …

Na konci období horka začíná být velmi vlhko, ale stále horko, prudké bouře s blesky nejsou vyjímkou.

Období monzunů

Indie v době monzunů – © peve.de’s

Počátkem června začíná na jihozápadě země deštivé období. Horka vystřídá prudký déšť a pokles teplot. Monzun se přesouvá přes celou Indii až na sever, kde se objeví v červenci. Deštivo je do konce září, na jihu o něco déle.

Na jihovýchodě prší později, až s příchodem druhého monzunu v průběhu října až konce listopadu.

V tomto období není vhodné cestovat, déšť je nepříjemný, komplikuje běžný život i dopravu, časté jsou povodně, sesuvy půdy, ohroženy jsou životy tisíců lidí atd.

Někteří cestovatelé kladně hodnotí úplně jinou zkušenost při monzunech, všechno je jinak.

Opět jsou nejlepším místem horské oblasti na severu (Kašmír, Ladakh, Leh, Manali), kde nejsou srážky tak vydatné a teplota je zde stále velmi příjemná. Ale pozor, na oblast kolem Darjeelingu, kde je v období monzunů extrémně vlhko.

Zimní období

Zima na severu Indie – © mcadory@commercialappeal.com

Zima (na indické poměry) začíná se slábnoucími dešti v říjnu. Teploty jsou velmi příjemné (kolem 25°C), vše je krásně zelené, plné života. Začíná hlavní turistická sezóna, kde je možné cestovat prakticky po celé Indii, kromě hor na severu.

Jižní pláže lákají na útěk z nepříjemné zimy v Evropě, vnitrozemí je sice teplé až horké, ale snesitelné, pro cestování přímo ideální.

Severněji (např. Delhi) je chladněji, hlavně v noci, kdy teplota klesá i pod 10°C, přes den se ale teplota vyhoupne nad 20°C.

Kolem Himalájí je již velmi chladno, většina horských průsmyků je zasněžená a cestování v této části Indie již není prakticky možné.

V průběhu února začínají opět teploty pomalu stoupat.

A pozor, stejně jako u nás i v Indii je počasí občas nevypočitatelné a dokáže pěkně překvapit. Zaprší když má být sucho, je zima když má být horko, … Snad jen to není tak často a změny nejsou tak dramatické.

Kdy tedy vyrazit do Indie? Záležím kam chcete jet … 🙂

Kdy a kam jet?

Himaláje, Kashmir, Dharamsala

Příjemná teplota duben – říjen, Srinagar je v květnu plný místních turistů, Dharamsala květen – říjen, v červenci trochu prší. Začátkem června se otevírá cesta do Lehu, koncem září se opět uzavírá.
Příjemné počasí je v horských oblastech jako Manali, Shimla, překrásné jsou údolí Parvati a Spiti valley. Poměrně rozumná je i teplota např. v Haridwaru.

Delhi, Rajastan, Varanasi

Nejnavštěvovanější v hlavní sezóně listopad – březen, v noci je poměrně chladno, květen – červen je v Delhi nesnesitelné vedro a sucho. Červenec a srpen se výrazně zvedne hladina Gangy. V Rajastanu nezaprší ani v období dešťů.

Mumbai, Goa, pláže na jihu

Západ slunce v GokarněOpět nejlépe v hlavní sezóně tedy listopad – březen, na plážích je kolem Vánoc a Silvestra hodně plno, únor nebo březen je výrazně klidnější. Od července do září prší, moře je rozbouřené. Letní teploty nejsou tak vysoké jak na severu, ale je velmi vlhko. Během dešťů poměrně málo prší např. v Mysore.

Cestovatel Milan Z. doporučuje návštěvu Goa v srpnu jako zpestření monzunového vnitrozemí. Moře je v tomto období hodně rozbouřené, i když na pevnině ani moc neprší, platí zákaz koupání, stačí však odejít kousek dál a vykoupat se dá. V případě, že je v blízkosti hotelový bazén, lze moře nahradit. Některé podniky jsou zavřené, ale Goa žije i v tomto období.

Tamil Nadu, Chennai, Madurai

Říjen – prosinec je druhé monzunové období, teplota je vysoká v průběhu celého roku stejně jako vlhkost vzduchu. Prosinec – březen je dobré počasí, jižněji tropické počasí, v Madurai je podobně jak na Srí Lance (teplota vysoká ale ne extrémní, velmi vlhko, občas nárazově prší). V horách je chladněji ale pořád hodně vlhko.

Podrobný přehled o počasí v průběhu roku na východním pobřeží jižní Indie, ve státě Andhra Pradesh, včetně fotek oblohy najedete na webu Recepty z Indie.

Sikkim, Darjeeling

Březen – červen a září až listopad je sucho a příjemné teploty, jinak silně prší.

Kam vyrazit podle měsíců

měsíc
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Mumbai, Goa Mumbai, Goa
Sikkim, Darjeeling Sikkim, Darjeeling
Kashmir, Dharamsala, Manali
Leh
Delhi, Agra, Varanasi Delhi, Agra, Varanasi
Rajastan Rajastan
Madras, Tamil Nadu, Kerala

Teplotní a srážkové grafy

Srinagar, Kashmir – sever, podhůří Himalájí

Teplota - Srinagar, Kashmir
Srážky - Srinagar, Kashmir

 New Delhi – vnitrozemí

Teplota - Delhi
Srážky - Delhi

Mumbai (Bombay), Maharashtra – západní pobřeží

Teplota - Mumbai
Srážky - Mumbai

Goa – západní pobřeží

Teplota - Goa
Srážky - Goa

Bangalore, Karnataka – jih

Teplota - Bangalore
Srážky - Bangalore

Chennai (Madras), Tamil Nadu – východní pobřeží

Teplota - Chennai
Srážky - Chennai

Thiruvananthapuram (Trivandrum), Kerala – jižní cíp Indie

Teplota - Thiruvananthapuram
Srážky - Thiruvananthapuram