Rezervace a nákup jízdenky

Kromě nejhorší cestovní třídy je potřeba si jízdu vždy rezervovat dopředu. Nákup a rezervace jízdenky je však proces poměrně komplikovaný, byť ve výsledku funguje dokonale. Co je všechno potřeba k nákupu jízdenky znát a jak samotnou rezervaci přímo na nádraží provést?

Nákupu jízdenek na vlak přes Internet (Cleartrip.com) se věnuje samostatná stránka Nákup jízdenek přes Internet.

Obecně

Při cestě vlakem je nutné si vždy koupit místenku, která je spojená s jízdenkou. Tedy kromě třídy 2S (nejnižší třída), kde není možné rezervovat. Pro tuto třídu se kupuje jen jízdenka.

Rezervaci je nutné provést dostatečně dopředu (i několik týdnů), protože vlaky jsou často velmi obsazené. Lze rezervovat až 90 dní dopředu, případně i v den odjezdu vlaku.

Po celé Indii, v každé větší vesnici, je rezervační kancelář Reservation Centre napojená na celoindický počítačový systém. Znamená to, že je možné si kdekoliv v Indii koupit jízdenku na libovolný vlak. Takovýchto center je po Indii přes 1600. Nákup je možný také přes internet.

Rezervace přes rezervační kancelář

Proces rezervace je poměrně složitý, ale funguje opravdu spolehlivě.
Je však nutné počítat s cca 2 hodinami.

Většinou přímo na nádražích, někde v samostatné budově hned vedle nádraží, jsou rezervační kanceláře Computerised Reservation Centre. Pokud je ve městě více nádraží, je rezervační kancelář většinou jen na jednom nádraží (Delhi – New Delhi Railway Station NDLS, Mumbai – Mumbai CST resp. VT, …).

Běžně před těmito místy, zvlášť v turistických oblastech (Delhi a Mumbai jsou tím proslulé), postávají „pomocníci“, kteří nabízí, že jízdenky zarezervují nebo radí, že všechny spoje jsou vyprodány a že je nutné jet autobusem apod. Pozor na ně. Rozhodně nikdo nemá možnost prodávat jízdenky jen tak na ulici. Např. v hotelu je možné si nechat jízdenky (za drobnou úplatu) obstarat, ale rozhodně ne na nádraží!

V rezervační kanceláři je vždy velká řada přepážek, každá slouží k trochu jiným účelům. Ty, u nichž je nejdelší fronta, jsou zpravidla ty správné. V některých kancelářích  jsou speciální přepážky pro cizince viz Rezervace pro cizince.
Dále mohou být speciální přepážky pro ženy Ladies only, kde mohou nakupovat logicky pouze ženy, stačí však jedna žena ve skupině, může koupit jízdenky všem.
A poslední možností jsou klasické rezervační přepážky, kde je však většinou nejdelší fronta a nejotrávenější úředník.

Pro rezervaci jízdenek je nutné vyplnit rezervační formulář, který je k mání buď na vyžádání nebo na příslušné přepážce. Nestůjte frontu, o formulář si řekněte přímo.

Rezervační formulář je poměrně komplikovaný, ale vždy je alespoň jedna strana v angličtině. Druhá pak v místní jazyce.

Pro úspěšné vyplnění formuláře a tím i úspěšnou rezervaci je potřeba znát:

 • název vlaku – např. Chennai Express
 • číslo vlaku – např. 2163
 • datum cesty – např. 02/04/2010
 • výchozí stanice, název případně zkratku – např. Mumbai Dadar Central – DR
 • konečná stanice, název, případně zkratku – např. Chennai Egmore – MS
 • cestovní třídu – např. SL
 • počet pasažérů – např. 3
 • jméno, věk a pohlaví všech pasažérů
 • preference místa – např. UB, MB, LB

Název vlaku, jeho číslo a datum odjezdu je možné zjistit:

S vyplněným formulářem je potřeba vystát frontu a doufat, že je vyplněný správně a že jsou volná místa.

Co se může stát u přepážky, za níž sedí vždy „velmi důležitý“ a „dobře naladěný“ úředník:

 • vše je v pořádku vyplněno, jsou volná místa – po zaplacení jízdného je vydána jízdenka s místenkou, kde jsou rozepsána čísla vozů a míst pro jednotlivé pasažéry – vše na jednom lístku
 • vše je v pořádku vyplněno, ale není volné místo (min jedno) – úředník na tuto skutečnost většinou upozorní a zeptá se, zde je i přes to požadována rezervace – většinou je 🙂 – o stavech rezervací viz Stavy rezervací případně úředník zkusí vyhledat podobný spoj, kde je místo a tento spoj nabídne
 • na formuláři je chyba – jakákoliv chyba může pokazit dlouhé čekání ve frontě. Pokud třeba neexistuje číslo vlaku nebo nejezdí v zadaný den apod. – pak je rezervace odmítnuta kolečko začíná nanovo!

Vždy se rezervuje přímé spojení, je-li cesta s přestupem, je nutné si zarezervovat každou cestu zvlášť. Neexistující spojení je důvodem k ukončení rezervace a vyplněním nového formuláře.

Pokud nejsou volná místa vedle sebe, jsou jednotlivý pasažéři rozházeni různě po vlaku (i v jiných vagónech). Ve vlaku je možné se domluvit a případně popřehazovat, u rezervační přepážky to ale vyřešit rozhodně nejde.

V každém případě je vhodné si rezervovat místo co nejdříve, jak je to jen možné. Maximálně však 90 dní předem. Je vhodné si dopředu stanovit cestu a nakoupit, třeba na jednom místě, všechny jízdenky na celý pobyt v Indii.

Pokud nejsou volná místa, je vhodné využít některé speciální kvóty, např. Turistické kvóty nebo tzv. Tatkal Booking.

Jízdenka

Jízdenka s místenkou obsahuje všechny údaje uvedené v rezervačním formuláři a je vystavena až na 6 lidí zároveň. Po vystavení je důležité zkontrolovat zda vše sedí hlavně:

 • číslo případně název vlaku
 • datum
 • odkud kam jízdenka platí

Pro každého pasažéra je pak vyznačeno, zda je rezervace potvrzena, pokud ano tak v jakém vagónu (číslo vagónu), číslo místa a označení postele. Z nepochopitelných důvodů se u každého pasažéra zároveň uvádí pohlaví a věk 🙂

Co vždy na jízdence (a nejen tam) pobaví je uvedení ceny only.

Potvrzená rezervace

Rezervace je potvrzená pro všechny pasažéry

Nepotvrzená rezervace – waiting list

Rezervace nebyla při nákupu potvrzena, vlak byl plný, pasažéři byli umístěni na waiting list. I při nástupu do vlaku nebyla rezervace potvrzena a průvodčí označil jízdenku za nepotvrzenou. I tak se ale pokračovalo v cestě … na zemi u záchodků 🙂

Cizinci

V hlavních turistických destinacích jako je Delhi nebo Mumbai apod. jsou rezervační kanceláře (případně jen okénko) pro cizince. Rezervace je jednodušší, většinou bez dlouhých front a čekání, bez stresu, ale je nutné mít u sebe pas s vízem (pro každého kdo pojede vlakem!) a platí se pouze v cizí měně nebo cestovních šecích (dolary, euro, …). Drobné ale již vrací v rupiích. Kurz pro převod cizí měny není rozhodně nějaký zajímavý. Vždy se snaží rezervovat místa v tzn. tourist quota.

Rezervace přes Internet

Rezervace jízdenek prostřednictvím internetu je tou nejpohodlnější cestou, jak si zajistit s předstihem místo ve vlaku. Rezervovat lze až 90 dní před vlastní cestou, tedy 3 měsíce před plánovaným výletem do Indie je již možné zajistit jízdenky a to klidně na celou dobu pobytu. Pozor však na možné změny plánu apod. Zarezervovat si však spoj na začátek cesty z města příletu je opravdu velmi výhodné, zvlášť při první cestě do Indie …
Rezervace je možná na adrese:

Bohužel prostřednictvím tohoto serveru není možné zaplatit platebními kartami vydanými v ČR. Tím pádem je tedy zcela znemožněna rezervace jízdenek přes Internet 🙁

Více informací o nákupu jízdenek přes Internet na samostatné stránce!

Potvrzené, RAC a WL rezervace

Každé místo v rezervaci (na jízdence) má svůj vlastní stav rezervace. Aktuální stav po zakoupení je vyznačen přímo na jízdence. Kdykoliv před odjezdem vlaku je možné stav rezervace zkontrolovat:

 • na internetu – www.indianrail.gov.in/pnr_stat.html
 • na tel. čísle 139 (platí v celé Indii)
 • na velkých stanicích jsou placené automaty
 • v rezervační kanceláři a vhodné přepážky

A pak těsně před odjezdem vlaku (resp. příjezdem do stanice), kdy na vyhrazeném místě jsou vyvěšeny seznamy osob s RAC nebo WL rezervací a jejich aktuální pozicí.

Poslední možností jsou seznamy vylepované na každý vagón s pouze potvrzenými rezervacemi.

Pokud je na jízdence při nákupu vyznačeno číslo vagónu a číslo místa/postele, je rezervace potvrzena. Stačí jen nastoupit do vlaku a najít odpovídající místo. Potvrzená rezervace se případně značí také zkratko CNF (Confirmed).

Pokud je místo čísla vagónu zkratka RAC nebo WL, místo zajištěno není a vše je trochu komplikovanější. Tento případ může nastat pouze u delších tras, u tříd se spaním, tedy 2A, 3A, FC a SL.

 • RAC – Reservation Against Cancellation – rezervace proti zrušení
  S touto rezervací je možné nastoupit do vlaku, kde je k dispozici sedadlo. Ale ne postel. U třídy SL jde spodní boční postel, která se rozkládá – cestování přes noc je velmi nepohodlné, ale lze případně spát na podlaze (viz Cestování vlakem)
 • WL – Waiting List – čekací listina
  S touto rezervací není možné na vlak nastoupit. Pokud je status WL i v okamžiku odjezdu, je nutné rezervaci zrušit, až na malý poplatek bude vráceno plné jízdné

Podrobně o RAC a WL

V případě, že již není volné místo ve vlaku, jsou rezervace zařazeny na tzv. Waiting List, tedy na čekací listinu. Pořadník je rozdělen na dvě části na RAC a WL.

Prvních x míst je vyhrazených jako RAC. Každý spoj má jiný počet RAC míst. Pokud kdokoli, kdo měl dříve zakoupenou a potvrzenou rezervaci, jí zruší, je automaticky přidělena cestujícím z čekací listiny a to podle systému FIFO tzn. první bere. Ostatní cestující jsou v seznamu posunuti výše.

Proti ceně jízdenky je storno poplatek za zrušenou rezervaci poměrně nízký, proto se v Indii poměrně často rezervace ruší. Např. pokud cestují větší rodiny, dost často si rezervují více spojů a až těsně před vlastní cestou si vyberou, které rezervace zruší a kterou využijí. Případně je velké procento lidí, co nakonec změní plán a rezervaci nevyužijí.

Příklad (spoj má 3 RAC místa):

1. CNF 2 volná místa
2. CNF 1 volné místo
3. RAC 01 není volné místo – 1. místo RAC
4. RAC 02 není volné místo – 2. místo RAC
5. RAC 03 není volné místo – 3. místo RAC
6. WL 01 není volné místo – 1. místo WL
7. WL 02 není volné místo – 2. místo WL
8. WL 03 není volné místo – 3. místo WL

Jsou zrušeny 2 rezervace:

3. CNF potvrzená rezervace
4. CNF potvrzená rezervace
5. RAC 01 není volné místo – 1. místo RAC
6. RAC 02 není volné místo – 2. místo RAC
7. RAC 03 není volné místo – 3. místo RAC
8. WL 01 není volné místo – 1. místo WL

cestující 3. a 4. mají potvrzenou rezervaci, všichni ostatní se posunuli v seznamu nahoru.

Na jízdence jsou vedle „RAC“ dvě čísla. První číslo znamená kolikátá rezervace v celkovém pořadí je zařazena do seznamu RAC/WL (waiting list) rezervací, druhé číslo pak aktuální pořadí.

Např. RAC 5/3 znamená, že rezervace je celkově 5. nepotvrzená (od okamžiku vyprodání), ale již 2 rezervace byly zrušeny a aktuální pozice je 3. Tedy ještě 3 zrušené a rezervace bude potvrzena (CNF).

S rezervací RAC je možné nastoupit do vlaku. Ihned po příchodu průvodčího (v Indii označovaného jako TTE) je potřeba jízdenku předložit. TTE se bude snažit najít volné místo (ne postel). Může to být ve stejném vagónu nebo i v jiném, hledání může zabrat i hodinu. Pokud se místo najde, je číslo vagónů a sedadla vyznačeno na jízdenku. Většinou jde o místa v uličce (pro SL).

Naopak u WL rezervací není možné nastoupit do vlaku, rezervace se musí stornovat (za malý poplatek). Za použití vlaku s WL rezervací hrozí pokuta a okamžité vyloučení z přepravy.

Second Class - pohodlné posezení ©Kateřina Mahelová
Second Class – pohodlné posezení ©Kateřina Mahelová

Reálně se však s WL rezervací cestuje, pouze s tím, že je nutné stát v uličce nebo vedle toalet – vlastní zkušenost. Rozhodně ale nejde o nic komfortního.

Na změnu pozice v pořadníku mají vliv, kromě rušených rezervací, také neobsazené kvóty (např. turistické) a další vlivy. Proto lze předpokládat, že rezervace RAC několik dní před odjezdem bude potvrzena. Naopak rezervace WL 200 / 150 den před odjezdem s velkou pravděpodobností nebude potvrzena.

Podrobný popis RAC a WL rezervací je uveden zde

Turistické kvóty

Některé vybrané vlaky (rozhodně ne všechny a většinou v severní Indii) mají tzv. tourist quota. Tedy volná místa pouze pro zahraniční turisty. Je pak možné se do, jinak plného vlaku, dostat právě jako cizinec. Turistických míst většinou moc není (řádově desítky na vlak), ale je možné je využít.

Rezervace je však možná pouze prostřednictvím rezervačních centrál (nebo přepážek) určených pro cizince. Pro získání místa je nutné se prokázat pasem (každý kdo chce vlakem jet) a zaplatit v cizí měně nebo šecích.

Lze využít, ale není dobré na turistické kvóty plně spoléhat.

Tatkal Booking

Speciální rezervační kvóty pro cestující na poslední chvíli. Je možné jej rezervovat pouze přes internet (www.irctc.co.in). Cena jízdenky je vyšší o 75 – 150 Rs u SL až 200 – 300 Rs u 1AC.

Kvóta není na všech vlacích a počet míst je různý. Rezervace je možná dva dny přes odjezdem vlaku.

Jde o poslední možný pokus jak se do vlaku dostat. Opět ale není možné na něj spoléhat.

Další informace o rezervacích